Rubriky

Vyhľadávanie


---- Reklama ----

Pripravujeme

---- Reklama ----

Počasie

Kastrácia psov a mačiek

05.02.2010 [Domáci miláčikova]
oskarsk.sk
Psy ale aj mačky sú pomerne plodným živočíšnym druhom. U mňa doma sú všetky zvieratká vykastrované, t.j. obidva psy aj kocúr. Podľa mňa je to jediné správne riešenie, keďže sme neplánovali použiť zvieratká na plemenitbu.

Prečo kastrovať?
Faktom je, že útulky sú plné vyhodených šteniat, či celých vrhov. Sídliská na jar plné mačiatok. Neočkovaných, po rodičoch, ktorí tiež neboli očkovaní. Mnohé hynú na rôzne vírusové ochorenia skôr, než nadíde čas prvej vakcinácie, lebo ich organizmus nechráni imunita. Útulky prijímajú mnohonásobne viac hlásení o opustenom zvierati, než je záujem o ne zo strany budúcich majiteľov. A máme patovú situáciu.

Treba si uvedomiť, že „produktom“ nečakaného spojenia je živý tvor. To, že došlo k premnoženiu, nie je vina psov, či mačiek. Je to vina nás ľudí a nášho nezodpovedného prístupu.

Pár faktov
Ruja sa u sučky tiež nazýva háranie, u mačky mraučanie. Mačka a kocúr sú pohlavne zrelí už v 6 mesiacoch. Rujový cyklus u mačky trvá vždy niekoľko dní a opakuje sa v troch - až štvortýždenných intervaloch. Mačka má v jednom roku priemerne dva vrhy mačiatok. Kocúr je schopný plodiť potomstvo po celý rok. V období ruje menia mačky svoje správanie: sú nepokojné, túlajú sa, váľajú sa po zemi, schovávajú sa alebo naopak vynucujú si zvýšenú pozornosť. Medzi najviac nepríjemné prejavy patria ich hlasné a dlhotrvajúce mraučanie, ktoré často pripomína plač dieťaťa.

Sučka sa hára približne dvakrát ročne. Ruja sučky trvá asi tri až štyri týždne. Vlastné štádium ovulácie, kedy je sučka oplodnenia schopná, je rôzne dlhé, optimum je najčastejšie medzi 9. a 13. dňom od začiatku rujového cyklu. Plodné obdobie je však veľmi individuálne a môže byť aj omnoho dlhšie. Zmeny v chovaní sučky v tomto období: sú popudlivé, nepokojné, chce sa im často močiť, intenzívne sa čistia, majú zvýšenú chuť k žraniu, utekajú a znižuje sa ich poslušnosť. Vyhľadávajú psov a v období ovulácie sú aktívne povoľné k páreniu.

Kastrácia sučiek a mačiek
Chirurgickým zákrokom sa odstránia vaječníky, vajíčkovody a maternica. Sučka po kastrácii nie je viac plodná, nemôže produkovať vajíčka a nemôže mať teda šteniatka.

Kastrácia psov a kocúrov
Chirurgickým zákrokom sa odstránia semenníky, prisemenníky a časť semenovodu.

Riziká verzus pozitíva
Áno, sú tu riziká, ale minimálne. Poraďte sa o tom so svojim veterinárnym lekárom. Faktom však je, že kastrácia má oveľa viac kladov ako záporov.
Po kastrácii odpadáva množstvo chorôb pohlavného aparátu samíc (zápal maternice, nádory vaječníkov a maternice...), odpadáva obdobie tzv. falošnej gravidity a s tým spojená zvýšená tvorba mlieka a psychické poruchy (hľadanie šteniat, tvorba hviezda, nosenie hračiek ...), po kastrácii sučiek v prvom roku života sa výrazne redukuje možnosť vzniku rakoviny mliečnej žľazy v neskoršom veku.
Po kastrácii psov a kocúrov sa odstránia nežiaduce prejavy samcov ako túlanie sa a vyhľadávanie sučiek alebo mačiek v ruji. Obmedzí sa značkovanie teritória ako lákadla pre samičie pohlavie a tiež sa upraví typický samčí zápach moču. Všeobecne sú pokojnejší a zníži sa túlavosť.

Drastické a neľudské?
Mnoho ľudí si myslí, že sterilizácia zvierat je nehumánna.
Podľa mňa je nehumánne utrácanie nechcených zvierat. Nehumánne je chovanie psov na reťaziach, v kotercoch často v katastrofálnych podmienkach bez kontaktu s človekom.

Mali by sme prevziať plnú zodpovednosť za svoje zviera a urobiť všetko preto, aby nedochádzalo k nechceným potomkom. Najmä každá jedna kastrovaná sučka a mačka pomôže dostať populáciu zvierat do rozumných hraníc.
Monika Miklovičová